circular breathing

נשימה מעגלית  

שיטת טיפול ותרגול המסייעת למתרגל לעבור תהליך עוצמתי

של ריפוי וצמיחה אישית, 

ברובד הפיזי, הרגשי והתודעתי

ריפוי בנשימה הוא תהליך ליווי טיפולי וגם דרך של תרגול עצמי - המבוססים על תרגול של נשימה מעגלית. השימוש בנשימה מעגלית תומך בחיבור למקור הריפוי הטבעי, הקיים בכל אחד מאתנו, ומוביל לריפוי של גוף-נפש.
 

הנשימה מובילה תהליכי התפתחות פנימית, מסייעת ללמוד להכיל את עולמנו הרגשי, לאמץ תפישות עצמיות ואמונות מיטיבות חדשות ולרפא את גופנו ואת יחסנו אליו.


תהליך הריפוי בנשימה תומך בהתמודדות עם חרדות, ריפוי טראומה פיזית ורגשית ושחרור דפוסי התנהגות מגבילים. בנוסף, תרגול נשימה מעגלית יכול להביא להקלה בקשיי נשימה, כאבים כרוניים, תסמיני מחלות אוטואימוניות, אלרגיות, קשיי נשימה, לחץ דם, לסייע לנשים אשר מתקשות להיכנס להריון ועוד ועוד.

 

את הנשימה המעגלית ניתן לתרגל באופן פרטני, זוגי, קבוצתי, ואף בבריכות טיפוליות, המדמות חוויות הקשורות ללידה.

הגישה שלנו

בנשימת החיים אנו מאמינים כי הדרך הדרך בה אנו נושמים היא מראה לנפש ומורת דרך לחיים. 

הנשימה היא אשר מעניקה חיים לאדם: ללא נשימה - אין חיים.
זה נשמע כל כך פשוט ומובן מאליו, אולם בפשטות זו טמון סוד הריפוי והצמיחה.


אדם נושם בממוצע 14 נשימות בדקה (כלומר קצת יותר מ-18,000 נשימות ביממה) - מה שאומר שמידי יום אנו צורכים כ-20,000 ליטרים של אוויר.
אבל האמת היא, שבמצב האדיאלי הגוף שלנו זקוק להרבה יותר חמצן ממה שהנשימה שלנו מספקת לו, אך הוא לא מקבל אותו.

למה אנו לא צורכים מספיק חמצן?
עם השנים ואירועי החיים, הנשימה שלנו הולכת ומצטמצמת, כאשר לאורך חיינו אנו רוכשים דפוסי נשימה מגבילים. הדפוסים האלו נוצרים באופן טבעי לחלוטין; כולנו מכירים את הרגע הזה שבו משהו מפחיד קורה ואז "הא!" - נעתקת לנו הנשימה, או כשמביישים אותנו ומשהו בנו מתכווץ מבפנים והנשימה נעצרת.
כשהחוויות הללו חוזרות על עצמן, במיוחד בתקופת הילדות, הכיווץ הזה הופך לדפוס - דפוס שמגביל את הנשימה שלנו.
כאשר המגבלה הזו נמשכת לאורך זמן היא עלולה לייצר כאבים כרוניים של ממש ואף מגבלות גופניות. בנוסף, היא יכולה להופיע גם ברמה הרגשית כמועקה, מתח, תחושה של תקיעות, חוסר אונים ואין מוצא.

 

בעזרת תרגול טכניקת הנשימה המעגלית - אנו מאפשרים לגוף לקלוט יותר חמצן, המסייע בשחרור מוגבר של פסולת ורעלים מן התאים השונים בגוף. אנו יוצרים נתיב לשחרור מתח רגשי ומסייעים ליצירת אינטגרציה בין המודע והתת-מודע.

גם מבחינה מנטלית, כאשר אדם בוחר לנשום נשימות עמוקות, מלאות - הוא בעצם בוחר בריפוי שלו, בהשקעה בעצמו ובצרכיו. ב"נשימת החיים" אנו מלווים ומפנים את האדם להיות קשוב למקצב ולאופי נשימתו במצבים שונים, ולשלוט בהם.

כך, תוך שהוא משנה את נשימתו - הוא משנה את חייו. 

 

בנשימת החיים אנו מלמדים, מכשירים ותומכים בשינוי וריפוי - בעזרת אוסף ייחודי של תרגילי נשימה, תרגול גופני ומגע. אלו מאפשרים לנו לבחור לשנות את הדרך שבה אנחנו נושמים ולהביא שינוי לדפוסי הנשימה שלנו - מה שיוביל להקלה גם ברמה הגופנית וגם ברמה הרגשית. 


ההשפעה הזו תורגש קודם כל ברובד הפיזי: יש לנו את היכולת להפיג כאבים כרוניים, ובתרגול ממושך ומסור - אפילו להביא להחלמה ממחלות. בנוסף, בהיבט הרגשי, תרגול נשימה נכונה יכול לעזור למתן חרדות ולהרגיע פחדים ולחצים – עבור מי שמוצף רגשית, או לאפשר לשחרר ולעודד פתיחות אצל מי שחסום רגשית. הנשימה היא זו שמאפשרת את החיבור המיוחד הזה בין הגוף לנפש ובה טמון המפתח לריפוי!

הנשימה המעגלית ככלי למטפלים

בעקבות ההשפעה המיידית והיומיומית של הנשימה על מגוון רבדים בחייו של האדם - הנשימה המעגלית מהווה לכלי טיפולי בעל משמעות רבה עבורנו.

 

היות וטיפול בעזרת נשימה מעגלית פועל גם ברובד הפיזי, גם בנפשי וגם במנטלי - הוא מאפשר לנו לעקוף התנגדויות נפוצות של מטופלים בזכות ההשפעה הישירה שלו על הגוף, מבחינה פיזית ורגשית.
לכן, הנשימה המעגלית מהווה כלי עוצמתי אך פשוט למדי לתרגול, המאפשר לאנשים להתחבר לחוויות ורגשות מודחקים, לשחרר תחושות, מועקות ופחדים - ובעקבות השחרור הזה לחוות תחושות נפלאות של רגיעה, חופש, אהבה ואמון, לצד העלאת המודעות של המטופל לגופו ולנפשו, והתפתחות אישית.

היכולת המיוחדת שלנו לשלוט בנשימה היא אחד מהכלים הפשוטים והזמינים ביותר להשפיע על הבריאות הנפשית והגופנית שלנו ושל המטופלים שלנו. בעזרת הכלי הזה אנו מטפלים, מכשירים ומלמדים למעלה מחמש עשרה שנים במרכז "נשימת החיים".


בסדרת מפגשים שבועיים, ליחידים ולקבוצות, אנו מלווים אנשים בתהליכי ריפוי ושינוי בחיים, ומכשירים מטפלים לסייע למטופלים שלהם בבעיות רגשיות וגופניות - בעזרת השימוש בנשימה הפשוטה שלהם.