חיפוש
  • אורנה קרמפף

חשיבות הנשימה לבריאות הגוף והנפש

עודכן: 2 במאי 2018

נשימה מעגלית הינה דרך ריפוי והתפתחות מלאת עוצמה ורכות, שהיא גם דרך חיים.

השיטה מבוססת על תרגול נשימה ייחודית, שבליווי תמיכה גופנית ורגשית, מהווה דרך טבעית, מפתיעה בפשטותה ובעוצמתה, התומכת בתהליכי ריפוי והתפתחות.


למה נשימה?

נשימה היא הפעולה המעניקה לנו חיים. כאשר הנשימה הטבעית שלנו רדודה או חסומה, ומעט מדי אויר נכנס לגוף בשאיפה - זה עלול להשפיע על איכות החיים שלנו. נשימה מלאה מביאה בריאות, התחדשות וריפוי.

כמו פעילות גופנית, הידועה בסגולותיה, כך גם תרגול נשימה מחולל בנו פלאים.


הנשימה חשובה לגוף

מאד פשוט לזהות כמה חיונית הנשימה לבריאות הפיזית שלנו: הנשימה מספקת חמצן לכל תא ותא בגופנו. הנשימה מפנה את הרעלים המצטברים בגוף. ככל שננשום עמוק ומלא יותר – כך נספק יותר חמצן ויותר בריאות לגופנו.

מתוך כך ניתן כבר להמליץ על תרגול של נשימות עמוקות מספר פעמים במהלך היום. מדהים כמה פשוט להעניק מתנת חיים לגופנו.


אז למה בעצם אנחנו לא נושמים נשימות עמוקות ובריאות?

כדי להשיב על השאלה יש להתבונן על הקשר שבין הגוף לנפש: גופנו מגיב לכל התנסויות חיינו. כאשר אנחנו נבהלים למשל– הנשימה נעתקת. מוכר לכולנו. כאשר חוויות החיים נחוות בעוצמה והרגשות שעולים קשים להכלה, בגלל היותנו ילדים צעירים או משום שההתנסות מאתגרת מאד, הגוף עוזר לנו להתמודד עם האתגר הרגשי על ידי הימנעות מן הרגש המאיים, כיווץ ואחזקה גופנית של הרגש. הכיווצים והאחזקות הללו מתקיימים באיזורים שונים בגוף וכן במערכת הנשימה. הנשימה שלנו הופכת למצומצמת יותר וכתוצאה מכך הבריאות והחיוניות שלנו נפגעות.


הנשימה חשובה לנפש

כיום ידוע כמה משפיעה הנשימה על מצבנו הרגשי. בעת מתח, לחץ וחרדה הנשימה הופכת למהירה ושטוחה יותר. העמקת הנשימה בעת לחץ ובכל עת – מסייעת להירגע ולחזק תחושת ביטחון ויציבות בחיים.

בעת לחץ ומתח – האטו והעמיקו  הנשימה. שאפו בספירה עד 4 עצרו את הנשימה בספירה עד 4 ונשפו בספירה עד 8. במצבי חרדה– התמקדו בנשיפה. האריכו אותה ככל הניתן.


נשימה מעגלית - שימוש בנשימה כשיטת טיפול

תרגול של נשימה מעגלית, טכניקת נשימה הנלמדת בקלות, המתקיים במרחב טיפולי בו הנושם תמוך ומוכל- מאפשר לנשימה להפוך לדרך ממשית של ריפוי והתפתחות.

הנשימה העמוקה מאפשרת לגוף לשחרר חסימות ואחיזות  ולהגיע לריפוי גופני ורגשי. רובנו מודעים לעצב, כעס, בושה או פחד האגורים בתוכנו ומשפיעים על התנהלותנו בחיים. רובנו גם מזהים איזורים שונים בגוף שהם מכווצים, כואבים או שאינם בבריאות שלמה.

כמה מדהים לגלות שהגוף שלנו מספק דרך טבעית לריפוי עצמי. האדם נושם והגוף מרפה ומשחרר. נשימה מעגלית נעזרת בקשר ההדוק שבין גוף, נפש, תודעה ורוח ומאפשרת שחרור, ריפוי ושינוי בכל הרבדים.


עוד על נשימה מעגלית בהמשך...

13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול